Noc Świętojańska w Koźle 2014

   Tradycja, folk i rock and roll rządziły na tegorocznej imprezie „Noc Świętojańska w Koźle”, która odbyła się 22 czerwca. Pierwszą formę reprezentowały na plenerowej scenie zespoły Zabielanki i Agencja Artystyczna z Lublina.

Niedościgłe seniorki z Zabiela zachwycały tradycyjnym, północno-mazowieckim śpiewem. Większość prezentowanego repertuaru to dawne pieśni wykonywane jeszcze przez babcie naszych pań. Jest to o tyle ciekawe i ważne śpiewanie, że coraz mniej osób pamięta dawne pieśni i piosenki śpiewane podczas wszelakiego rodzaju uroczystości. Mamy nadzieje, iż dzięki seniorkom i ich miłości do śpiewu uda się zachęcić młodsze pokolenie do kultywowania tej tradycji.
   Omawiając drugą z form trzeba wspomnieć znowu o Zabielankach. Otóż okazało się, że panie poza tradycyjnymi śpiewami, w drugiej części programu, zaprezentowały nam utwory z repertuaru zespołów folkowych. Miłą niespodzianką był również występ zespołu Magnum Noli. Na początku wyjaśnię cóż to za formacja. Zespół ten jest od dawna znany na naszej gminie. Są to śpiewacy – w większości śpiewaczki – występujące dotychczas pod nazwą CKGK. W nowym image i z nowym repertuarem zaskoczyły wszystkich widzów. Zespół wykonał zestaw utworów ludowych w nowoczesnym i bardzo atrakcyjnym aranżu. Dzięki temu grupa zyskała jednolitą formę i mamy nadzieję, ze ich dalszy rozwój spowoduje coraz większą popularność nie tylko na imprezach regionalnych.
   No i część rockandrollowa. Tutaj mogliśmy pokiwać się w rytmie melodyjnego, choć dość mocnego grania doskonale znanych nam Dożynkersów. Z każdym koncertem widać wyraźny rozwój poszczególnych, młodych muzyków, którzy przygotowali dużą niespodziankę dla swoich fanów. Niespodzianką ową były darmowe płyty zespołu. Płyty (wydane dzięki wsparciu Gminy Kolno) przyjechały prosto z tłoczni i zawierają autorskie utwory zespołu.
   Te trzy główne nurty nie były jedynymi prezentacje odbywające się na naszej scenie. Najmłodsi mogli uczestniczyć z zabawach zaproponowanych przez artystów z Białegostoku, wystąpili oni również z koncertem piosenek cygańskich. Na dyskotece pod gwiazdami przygrywał do tańca zespół Matrix. Zaś widowisko obrzędowe przygotowane wspólnymi siłami przez aktorów z Lubelszczyzny i najmłodszych członków zespołu teatralnego z Kozła spowodowało, że do zabawy i „czarów’ włączyli się również dorośli.
Widowisko tradycyjnie zakończyło się zapaleniem 12 słupów i puszczaniem na Pisę wianków.
   To na scenie, ale i obok niej działo się dużo ciekawych rzeczy. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Zabiela przygotowały moc smakowitych potraw i słodyczy. Każdy chętny mógł pobudzić swoje kubki smakowe szaszłykami, tortem mięsnym, chlebem ze smalcem, ciastkami, sernikami i wieloma innymi potrawami. Dzieci bawiły się na stoiskach przygotowanych przez Stowarzyszenie Animatorów i Pedagogów Klanza z Białegostoku. W namiocie Nadleśnictwa Nowogród, królowała ekologia i konkursy. Niejeden z uczestników wygrał drzewka do zasadzenia w swoim ogródku.
   No i niespodziewana rewelacja dnia. Konkursy przygotowane i przeprowadzone przez strażaków z OSP w Zabielu. Nikt się chyba nie spodziewał, że ci panowie potrafią tak fantastycznie zabawiać publiczność, zmuszając niemal do udziału każdego uczestnika. Pomimo, że zaproponowane zabawy wymagały poddania się wodnym prysznicom to i tak chętnych do udziału nie trzeba było długo szukać.
   Organizatorzy: Gmina Kolno i Centrum Kultury Gminy Kolno dziękują wszystkim zaangażowanym w organizację imprezy.
Szczególne podziękowania kierujemy do:
Dariusza Kalinowskiego – Sołtysa wsi Kozioł
Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Zabiela
Strażaków z OSP w Czerwonem i Zabielu
Dyrekcji Nadleśnictwa Nowogród
Moniki i Michała Rogińskich