Zwierzęta

 • Turcja znosi zakaz importu bydła z Francji
  Władze weterynaryjne Turcji i Francji osiągnęły porozumienie w sprawie zakończenia tureckiego embarga.
 • Czym zastąpić śrutę sojową GMO w paszach dla świń?
  O możliwościach substytucji poekstrakcyjnej śruty sojowej pochodzącej z roślin modyfikowanych genetycznie, mówił podczas konferencji „Narodowe Wyzwania w Rolnictwie” dr Marian Kamyczek, dyrektor Zakładu Doświadczalnego w Pawłowicach.
 • GIW potwierdza: ASF dotarł nad Wisłę
  Główny Inspektorat Weterynaryjny opublikował wczoraj dwa komunikaty dotyczące nowych przypadków ASF. Potwierdziły one nasze wczorajsze doniesienia na temat wystąpienia zachorowań na terenie powiatu legionowskiego.
 • Zwalczać ASF u dzików czy izolować świnie?
  Kiedy ważna stanie się ochrona gospodarki i świń, a nie zwalczanie choroby u dzików? Jak przewiduje powiatowy lekarz weterynarii w Nowym Dworze Mazowieckim stanie się tak, gdy ASF dotrze do Niemiec i innych państw, które mają dużo świń.

Rośliny

 • Glifosat „nagrodzony”
  Artykuł o zatajaniu dowodów na temat glifostau przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem okrzyknięto najlepszą historią naukową roku.
 • Etykiety środków ochrony będą kolorowe?
  Proponuje się wprowadzenie kolorowych etykiet środków ochrony. Rolnik powinien mieć jasność po jakiego rodzaju środek ochrony sięga: herbicyd, fungicyd, zoocyd.
 • Prof. Grzebisz: Nie można zmienić siedliska, lecz można je poprawić
  Jak nakarmić glebę aby wyżywić roślinę? – taka była przewodnia myśl wykładu wygłoszonego przez Profesora Witolda Grzebisza na poniedziałkowej konferencji „Narodowe Wyzwania w Rolnictwie”. O czym tak naprawdę mówił naukowiec?
 • Konferencja Farmera: Lista substancji czynnych wycofywanych z rynku
  Podczas wystąpienia na konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie prof. Marek Korbas z Instytutu Ochrony Roślin PIB opowiadał o nowych zagrożeniach w ochronie roślin. Niestety jest ich coraz więcej w tym m.in. pojawianie się nowych agrofagów czy też wycofywanie substancji czynnych.

Fakty

ARiMR

 

 

Maszyny

 • Farmtrac i pierwszy elektryczny ciągnik z Indii
  Kolejne koncepcyjne elektryczne ciągniki wyrastają jak grzyby po deszczu. Podczas targów Agritechnica firma Farmtrac oficjalnie dołączyła do "elektrycznego wyścigu zbrojeń" i wydaje się, że ma spore szanse na wygraną.
 • Kombajn Rostselmash Nova – będzie hit?
  Na targach Agritechnica mogliśmy obejrzeć kombajn Rostselmash Nova, o którym mówi się od dłuższego czasu, że ma szansę nieźle namieszać na rynku otwierając rosyjskiej firmie  wiele nowych drzwi, zwłaszcza w mniejszych gospodarstwach stawiających na proste maszyny.
 • StalkBuster - "złote" rozwiązanie do walki z omacnicą
  StalkBuster to narzędzie opracowane przez firmę Kemper i John Deere mające być skuteczną, mechaniczną metodą do walki z omcanicą prosowianką. To stosunkowo proste rozwiązanie otrzymało złoty medal targów Agritechnica 2017.
 • Futurystyczny i ekonomiczny ciągnik New Holland na gaz ziemny
  Alternatywne dla diesla napędy stają się coraz bardziej popularne także w rolnictwie. Szczególne zasługi w tej dziedzinie ma firma New Holland, która w swoim portfolio ma nie tylko ciągnik na wodór ale także gaz ziemny.

Ceny

Finanse i prawo

Energia

 

Biznes

 • Kiedy grunty scalać, a kiedy wymieniać?
  Scalenia gruntów zyskują na przestrzeni ostatnich lat coraz większą popularność i zainteresowanie zarówno właścicieli gruntów, jak i organów administracji. W każdym jednak przypadku są to sprawy skomplikowane i czasochłonne. W wielu sytuacjach rozsądnym i prostszym rozwiązaniem staje się wymiana gruntów między zainteresowanymi gospodarzami.
 • Narzędzia wspierające decyzyjność w gospodarstwie jednym z tematów na PGE Narodowym
  Programy do zarządzania w rolnictwie są coraz bardziej popularne na polskim rynku. Wspomagają rolników w podejmowaniu decyzji, co przekłada się na optymalizację kosztów. O takich właśnie narzędziach będzie mówił podczas poniedziałkowej konferencji "Narodowe Wyzwania w Rolnictwie" na PGE Narodowym Radosław Ryder, członek zarządu Agrinavia Polska.
 • UE: Rozwija się rolnictwo ekologiczne
  W 2016 r. 12 mln hektarów, albo 6,7 proc. powierzchni użytków rolnych było uprawianych ekologicznie w UE.
 • MRiRW: Nie trzeba zmian w zasadach sprzedaży żywności przez rolnika
  Konsument może kupować żywność u rolnika. Dlaczego jednak rolnik nie może sprzedawać żywności do sklepu czy stołówki? W którym momencie żywność ta staje się zagrożeniem na rynku?

Agrosfera

 • Case IH Magnum - unikalna wersja Rowtrac
  Ciągniki Case IH Magnum w wersji Rowtrac mają mieć zastosowanie wszędzie tam gdzie zależy na jak największej sile uciągu, ale również w uprawach rzędowych, gdzie potrzebna jest redukcja szerokości ogumienia.
 • John Deere: pakiety wyposażenia do 45 tys. zł w cenie maszyny
  Na wiosenny sezon maszynowy, John Deere przygotował specjalne promocje na zakup maszyn. Są to m.in. pakiety wyposażenia dodatkowego o wartości do 45 tys. zł oraz specjalne opcje finansowania fabrycznego.
 • Ursus - zupełnie nowe przyczepy
  Podczas targów Agrotech 2015, spółka Ursus zaprezentowała nowe przyczepy serii D. Jak mówią przedstawiciele firmy, to praktycznie nowe konstrukcje.
 • John Deere rozpoczyna szereg pokazów maszyn u dealerów i rolników
  John Deere Polska planuje w bieżącym roku szereg działań promocyjnych, polegających przede wszystkim na praktycznych pokazach polowych i indywidualnych demonstracjach. Cykl dni otwartych drzwi u dealerów "Zielona wiosna" rozpocznie się już wkrótce.