Zwierzęta

Rośliny

 • Zapotrzebowanie zbóż na mikroelementy
  W intensywnej technologii uprawy, która jest nastawiona na wysokie plony stosuje się profilaktyczne nawożenie mikroelementowe nie przekraczając 50 proc. zapotrzebowania roślin.
 • Nie rezygnuj z doglebowego nawożenia magnezem
  Magnez stanowi centralną część chlorofilu i jest konieczny w procesie fotosyntezy. Niedobór magnezu, bez wyraźnych objawów u roślin może powodować 10 proc. straty w plonie. Widoczne niedobory to przyczyna strat w plonie zbóż rzędu 20 proc. W skrajnych przypadkach, przy bardzo dużym niedoborze powodującym żółknięcie liści, plon może być niższy nawet o 60 proc.
 • Azotanowa, amonowa czy amidowa – jaka forma azotu na start ozimin?
  Każda z dostępnych w nawozach form azotu ma swoje wady i zalety. Na start ozimin najczęściej poleca się formę azotanową, która działa w sumie najszybciej. Bezpieczniej jest jednak podać azot w przy najmniej w dwóch formach.
 • Powstaje Polska Grupa Nasienna
  Podczas Targów FERMA w Łodzi swoją działalność oficjalnie zainaugurowała Polska Grupa Nasienna – inicjatywa zrzeszająca przedstawicieli polskich prywatnych firm nasiennych.

Fakty

ARiMR

 

 

Maszyny

Ceny

 • GDT: Niewielki spadek cen przetworów mlecznych
  Na ostatniej aukcji nowozelandzkiej giełdy Global Dairy Trade, nastąpił nieznaczny spadek cen przetworów mlecznych.
 • Pszenica na MATIF najdroższa od blisko 2 miesięcy
  Wczorajsze notowania pszenicy po obu stronach Atlantyku zakończyły się w odmiennych nastrojach. Cena w Paryżu wzrosła o 0,5 proc. wyznaczając nowe maksimum w obecnej fali wzrostowej, natomiast w Chicago notowania obniżyły się o 0,4 proc. kontynuując korektę wcześniejszych silnych wzrostów.
 • Nowe szczyty cen oleistych
  Wczorajsza sesja notowań kontraktów na oleiste na światowych giełdach zakończyła się ponownie wzrostem i wyznaczeniem nowych szczytów notowań w obecnej fali wzrostowej.
 • Niemcy: VEZG znów podnosi ceny tuczników
  Czwarty tydzień z rzędu na niemieckich giełdach obserwujemy wyraźny wzrost świń rzeźnych. Po wczorajszych podwyżkach ceny tuczników za Odrą wzrosły do poziomu 1,50 euro/kg.

Finanse i prawo

 • Umorzenie podatku rolnego aktem łaski?
  Niczym do jeża podchodzą gminy do umorzenia podatku rolnego tym rolnikom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji – zupełnie tak, jak gdyby pomoc własnym mieszkańcom nie była ich obowiązkiem.
 • Copa i Cogeca chcą obecnego poziomu wydatków na rolnictwo
  Przed debatą ministrów UE na temat przyszłego budżetu unijnego, Copa i Cogeca apelowały o zrezygnowanie z cięć budżetowych w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej (WPR).
 • Nowa pomoc udzielana przez ARiMR – 372 mln zł rocznie
  Pomoc w postaci refundacji wydatków za bioasekurację i za zaniechanie produkcji świń będzie dostępna w całym kraju. Ponadto mają być uruchomione preferencyjne kredyty na zakup rzeczowych środków do produkcji rolnej, a kredyty na wznowienie produkcji i odtworzenie środków trwałych będą miały obniżone oprocentowanie.
 • Portal ARiMR za 170 tys. zł – niepotrzebny
  Portal Ogłoszeń ARiMR, którego budowa kosztowała 168,71 tys. zł, teraz okazuje się być zbędny.

Energia

 • Rolnicy stracą przez rynek mocy
  Już teraz rolnicy płacą średnio o 20-450% wyższe rachunki za prąd niż pozostałe gospodarstwa domowe. Po wprowadzeniu rynku mocy ceny energii wzrosną o dodatkowe 10-20%. Jutro odbędzie się trzecie czytanie projektu ustawy, które przypieczętuje kolejne podwyżki.
 • Wciąż kilka tysięcy domów pozbawionych prądu po śnieżycach
  Jak poinformował Marek Kubiak, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, wciąż trwa usuwanie awarii energetycznych po śnieżycach, które szalały głownie we wschodniej części kraju. Bez prądu pozostaje wciąż ponad 6 tysięcy odbiorców.
 • Rolnik-przedsiębiorca będzie miał tańszą energię?
  Przyznanie przedsiębiorcom, jakimi są osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w warunkach domowych, wzmożonej ochrony prawnej właściwej konsumentom i odbiorcom w gospodarstwie domowym w stosunkach z przedsiębiorstwami energetycznymi proponują autorzy złożonego w Sejmie projektu nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne.
 • Niemcy: Nastroje niemieckich rolników coraz lepsze
  Według rolniczego barometru koniunktury niemieckiego związku rolników (DBV) z czerwca br., nastroje rolników są coraz lepsze.

 

Biznes

Agrosfera

 • Case IH Magnum - unikalna wersja Rowtrac
  Ciągniki Case IH Magnum w wersji Rowtrac mają mieć zastosowanie wszędzie tam gdzie zależy na jak największej sile uciągu, ale również w uprawach rzędowych, gdzie potrzebna jest redukcja szerokości ogumienia.
 • John Deere: pakiety wyposażenia do 45 tys. zł w cenie maszyny
  Na wiosenny sezon maszynowy, John Deere przygotował specjalne promocje na zakup maszyn. Są to m.in. pakiety wyposażenia dodatkowego o wartości do 45 tys. zł oraz specjalne opcje finansowania fabrycznego.
 • Ursus - zupełnie nowe przyczepy
  Podczas targów Agrotech 2015, spółka Ursus zaprezentowała nowe przyczepy serii D. Jak mówią przedstawiciele firmy, to praktycznie nowe konstrukcje.
 • John Deere rozpoczyna szereg pokazów maszyn u dealerów i rolników
  John Deere Polska planuje w bieżącym roku szereg działań promocyjnych, polegających przede wszystkim na praktycznych pokazach polowych i indywidualnych demonstracjach. Cykl dni otwartych drzwi u dealerów "Zielona wiosna" rozpocznie się już wkrótce.